Ευχαριστούμε θερμά την Elisabeth και τον Rick από τα Γριζάτα για τη δωρεά σκυλοτροφής στον Τομέα Προστασίας Ζώων Συντροφιάς του Δήμου Σάμης.
Από τον Τομέα Προστασίας Ζώων Συντροφιάς του Δήμου Σάμης
Ευχαριστούμε θερμά την Elisabeth και τον Rick από τα Γριζάτα για τη δωρεά σκυλοτροφής στον Τομέα Προστασίας Ζώων Συντροφιάς του Δήμου Σάμης.
Από τον Τομέα Προστασίας Ζώων Συντροφιάς του Δήμου Σάμης
Τα εικονιζόμενα σκυλάκια βρέθηκαν να περιφέρονται μόνα τους στο Τσακαρισιάνο, στο Πυργί. Προς το παρόν φιλοξενούνται στην αυλή της εθελόντριας που τα εντόπισε, η οποία όμως θα αναχωρήσει εντός των επόμενων ημερών για το εξωτερικό.
Ο Δήμος Σάμης με αίσθημα ευθύνης απέναντι στα ζώα, ενημερώνει ότι εκτός από τις ταΐστρες που ήδη έχουν τοποθετηθεί εντός των ορίων του, τοποθετούνται και επιπλέον ποτίστρες.
Παρακαλούνται θερμά, όσοι από τους δημότες το επιθυμούν, να τοποθετήσουν δοχεία με φρέσκο νερό έξω από τα σπίτια τους για τα αδέσποτα της γειτονιάς τους, ειδικά τις ημέρες του καύσωνα.
Είναι σημαντικό διότι αυτά τα ζώα θα υποφέρουν από τις υψηλές θερμοκρασίες με αποτέλεσμα πολλά από αυτά να χάνουν τη ζωή τους άδικα από την έλλειψη νερού.
Ο Merlin βρήκε το παντοτινό του σπίτι στο Ληξούρι και η Rona στην Αθήνα. Ευχαριστούμε θερμά τους εθελοντές που ανέλαβαν την μεταφορά τους στις ανάδοχες οικογένειες.
Ψάχνουμε ακόμα μία μεγάλη αγκαλιά για την Alys. Είναι περίπου τριών μηνών, μεσαίου μεγέθους και αναμένεται να γίνει περίπου 15-20 κιλά. Έχει αποπαρασιτωθεί και της έχει γίνει το πρώτο εμβόλιο. Θα δοθεί με Συμβόλαιο Υιοθεσίας και με την προϋπόθεση να στειρωθεί μόλις φτάσει στην κατάλληλη ηλικία.
Τα εικονιζόμενα κουτάβια βρέθηκαν εγκαταλελειμμένα στην περιοχή της Ερίσου μαζί με τη μητέρα και τα αδελφάκια τους. Από τα έξι συνολικά κουτάβια έχουν ήδη υιοθετηθεί τα τρία. Απομένουν τρία μικρά που αναζητούν ένα παντοτινό σπιτικό.
Τα κουτάβια είναι περίπου 2 μηνών, μεσαίου μεγέθους και αναμένεται να γίνουν περίπου 15 κιλά. Έχουν εξεταστεί από κτηνίατρο, τους έχει γίνει αποπαρασίτωση και το πρώτο τους εμβόλιο. Θα δοθούν με συμβόλαιο υιοθεσίας και με την προϋπόθεση να στειρωθούν μόλις φτάσουν στην κατάλληλη ηλικία.
Το εικονιζόμενο σκυλάκι περιφέρεται μόνο του εδώ και λίγες μέρες στο χωριό Καταποδάτα. Εάν κάποιος το αναζητά ή γνωρίζει τον ιδιοκτήτη του, παρακαλούμε όπως επικοινωνήσει με τον Δήμο Σάμης στα παρακάτω τηλέφωνα:
Τα εικονιζόμενα κουτάβια βρέθηκαν και φιλοξενούνται προσωρινά από ένα ζευγάρι ηλικιωμένων μαζί με τη μητέρα τους. Η μητέρα τους σύντομα θα στειρωθεί και θα δοθεί και αυτή για υιοθεσία. Τα μικρά είναι περίπου 2 μηνών και αναμένεται να γίνουν περίπου 20-25 κιλά. Είναι πέντε θηλυκά και ένα αρσενικό. Έχουν εξεταστεί από κτηνίατρο, τους έχει γίνει αποπαρασίτωση και το πρώτο τους εμβόλιο. Αναζητούν ένα παντοτινό σπιτικό.
![]()
|
Το εικονιζόμενο σκυλάκι βρέθηκε να κυκλοφορεί στην Αγία Ευφημία. Παρακαλούμε τους ιδιοκτήτες του ή όποιον αναγνωρίζει το σκυλάκι, να απευθυνθεί στα παρακάτω τηλέφωνα. |
Το τελευταίο διάστημα κυκλοφορεί στα Κουλουράτα, κοντά στην ταβέρνα Bello’s Grill House, το εικονιζόμενο σκυλάκι.
Αν κάποιος το αναγνωρίζει ή γνωρίζει σε ποιον ανήκει μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μας στο 2674360517 (Δήμος Σάμης) ή 6993498652 (Θεμιστοκλής Δευτεραίος).
Ακούει στο όνομα «Πονηρούλης» .Είναι στειρωμένος κ φοβάται παρά πολύ σε σημείο που πανικοβάλλεται και τρέχει να κρυφτεί. Εάν κάποιος το έχει δεί ή γνωρίζει κάτι, παρακαλούμε να έλθει σε επικοινωνία με τα παρακάτω τηλέφωνα.
Το τελευταίο διάστημα έχει παρατηρηθεί έντονα στον Δήμο μας η παρουσία αδέσποτων σκυλιών και ιδιαίτερα κουταβιών που εγκαταλείπονται από ορισμένους ανεύθυνους – ασυνείδητους πολίτες.
Αποκορύφωμα το τραγικό συμβάν στην περιοχή του Μύρτου, όπου βρέθηκαν πεταμένα στον γκρεμό δύο κουτάβια σε τσουβάλι, τα οποία διέσωσαν συνάνθρωποί μας.
Ο Δήμος Σάμης τιμά την Παγκόσμια Ημέρα Ζώων, η οποία πρωτογιορτάστηκε το 1931 σ' ένα συνέδριο περιβαλλοντιστών στη Φλωρεντία ως ένας τρόπος για την ευαισθητοποίηση κοινού και ειδικών για τα υπό εξαφάνιση ζώα. Από τότε η γιορτή διευρύνθηκε και περιλαμβάνει όλα τα είδη του ζωικού βασιλείου.
O Δήμος Σάμης σας ενημερώνει ότι δίδονται προς υιοθεσία τα εικονιζόμενα σκυλιά. Δυστυχώς ο ιδιοκτήτης των εν λόγω κατοικίδιων απεβίωσε και έκτοτε έχει αναλάβει την περίθαλψη τους ο Δήμος Σάμης και η Network for Animals. Όσοι θελήσουν να υιοθετήσουν, θα παραλάβουν τα σκυλιά αποπαρασιτωμένα, εμβολιασμένα και τσιπαρισμένα.
Ο Δήμος Σάμης σε συνεργασία με την ζωοφιλική εταιρία Network for Animals και τον κτηνίατρο κ. Τουλάτο Παντελή, συνεχίζει το Πρόγραμμα Στειρώσεων για αδέσποτες γάτες/γάτους.
Όποιος επιθυμεί να ενημερωθεί ή και έχει στην αντίληψή του αδέσποτα γατιά που μπορούν να στειρωθούν, παρακαλείται να επικοινωνήσει με το κτηνιατρείο του κ. Τουλάτου Παντελή στο τηλ: 2674022262 ή με τον εντεταλμένο Δημοτικό Σύμβουλο Δευτεραίο Θεμιστοκλή στο τηλ: 6993498652.
Γραφείο Τύπου Δήμου Σάμης
Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε στον Δήμο Σάμης η δράση ευαισθητοποίησης αναφορικά με το καίριο ζήτημα της προστασίας των ζώων, η οποία έλαβε χώρα το χρονικό διάστημα 9-10 Μαΐου 2022. Ύστερα από πρόσκληση του Εντεταλμένου Συμβούλου, Θέμη Δευτεραίου, η κα. Παπαποστόλου Κατερίνα, εκπαιδευτικός με εξειδίκευση στην ειδική αγωγή και την σχολική ψυχολογία πραγματοποίησε περιοδεία σε όλα τα Δημοτικά και Γυμνάσια του Δήμου μας προκειμένου να ενημερώσει τους μαθητές για ζωοφιλικά θέματα και τρόπους συμπεριφοράς προς τα ζώα.