Αγαπητοί συνδημότες είναι γνωστό σε όλους μας ότι η παρατεταμένη ανομβρία των τελευταίων ετών δημιουργεί έντονο πρόβλημα λειψυδρίας. Ειδικά στα Ιόνια Νησιά φέτος για πρώτη φορά το πρόβλημα της λειψυδρίας είναι έντονο και έχει προκαλέσει μεγάλες αντιπαραθέσεις και συζητήσεις.
Εκφράζω την οδύνη μου για την απώλεια του ξεχωριστού συνεργάτη, συναδέλφου και πάνω από όλα φίλου μου, Θέμη Τσαγρή. Έναν φίλο που ήξερε να τιμά, να σέβεται, να αφιερώνεται και να αγωνίζεται για τον απλό καθημερινό άνθρωπο. Ήταν πάντα πρόθυμος και ήξερε να βρίσκει λύσεις στα προβλήματα των πολιτών με ευγένεια και ηπιότητα.
Η συνεργασία μας ήταν πάντα άριστη τόσο στον Δήμο Κεφαλονιάς όσο και στον Δήμο Σάμης που βοήθησε τα μέγιστα κατά τη σύσταση του ενώ συνέχισε να βοηθά και στην περεταίρω πορεία του.
Φίλε Θέμη σε ευχαριστώ για όλα όσα προσέφερες. Δεν θα σε ξεχάσω ποτέ.
Ενημερώνουμε τους δημότες, πως λόγω εργασιών στo ΚΕΠ της Δ.Ε. Σάμης, το συγκεκριμένο κατάστημα θα παραμείνει κλειστά από 26 Ιουλίου 2024 έως και 30 Ιουλίου 2024.
Οι πολίτες το χρονικό αυτό διάστημα θα εξυπηρετούνται από τα ΚΕΠ Πυλάρου και Ερίσου.
Ευχαριστούμε για την κατανόησή σας.
Επικοινωνία με τα ΚΕΠ Δήμου Σάμης
- ΚΕΠ ΠΥΛΑΡΟΥ 2674360250 email: d.pylareon@kep.gov.gr
- ΚΕΠ ΕΡΙΣΟΥ 2674360302 email: d.erisou@kep.gov.gr
Ο Δήμος Σάμης εκφράζει τη βαθύτατη θλίψη του για την απώλεια του Εμμανουήλ Δούλια, πρώην διευθυντή του Γυμνασίου Σάμης και νυν διευθυντή του Γενικού Λυκείου Σάμης.
Ο Δήμος Σάμης είχε άριστη συνεργασία μαζί του ενώ κατά τη διάρκεια της θητείας του προσέφερε σημαντικό έργο στα σχολεία μας. Ο ξαφνικός χαμός του αφήνει μεγάλο κενό στη εκπαιδευτική κοινότητα και βυθίζει στη θλίψη την τοπική κοινωνία.
Θερμά συλλυπητήρια στην οικογένεια και τους οικείους του.
Ο ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΣΑΜΗΣ
Παναγής Δρακουλόγκωνας
Με περίσσια θλίψη ο Δήμος Σάμης αποχαιρετά τον εξαίρετο επιστήμονα, τον συνεργάτη και φίλο του Δήμου, τον αγαπημένο Θέμη Τσαγρή.
Ο αδόκητος χαμός του καθιστά φτωχότερη την Τοπική Αυτοδιοίκηση και την κοινωνία του νησιού μας.
Θερμά συλλυπητήρια στην οικογένεια και τους οικείους του.
Ο ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΣΑΜΗΣ
Παναγής Δρακουλόγκωνας
Προς αποφυγή ταλαιπωρίας των επισκεπτών, σας ενημερώνουμε πως σήμερα, Πέμπτη 18 Ιουλίου, τα σπήλαια Μελισσάνη και Δρογκαράτη θα υποδεχθούν κρουαζιερόπλοια.
Συνιστάται στους ελεύθερους επισκέπτες -όχι με γκρούπ- και τα ιδιωτικά Ι.Χ. να αποφύγουν την επίσκεψη στα σπήλαια σήμερα, καθ’ όλη τη διάρκεια της λειτουργίας τους.
Γραφείο Τύπου Δήμου Σάμης
Ο Δήμος Σάμης ενημερώνει εκ νέου αναφορικά με το πρόγραμμα αποκομιδής ογκωδών αντικειμένων προκειμένου οι δημότες να είναι σε θέση να προγραμματίσουν τις εργασίες τους και παράλληλα να μην μένουν μεγάλου μεγέθους αντικείμενα εκτεθειμένα για μέρες.
- ΔΕΥΤΕΡΑ: ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΣΑΜΗΣ
- ΤΡΙΤΗ: ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΣΑΜΗΣ
- ΤΕΤΑΡΤΗ: ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΠΥΛΑΡΟΥ
- ΠΕΜΠΤΗ: ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΕΡΙΣΟΥ
Παρακαλούμε όπως επικοινωνήσετε με το Τμήμα Καθαριότητας του Δήμου Σάμης για την ομαλή τήρηση του προγράμματος στα κάτωθι στοιχεία:
Λόγω του έκτακτου δελτίου επιδείνωσης του καιρού, με την εμφάνιση υψηλών θερμοκρασιών, ο Δήμος Σάμης σας ενημερώνει ότι από την Τετάρτη 17/7 έως και την Παρασκευή 19/7 θα διατίθενται κλιματιζόμενοι χώροι για την υποδοχή των ευπαθών ομάδων και πολιτών.
Συγκεκριμένα, για την προστασία από τον καύσωνα, οι χώροι που θα είναι διαθέσιμοι είναι οι ακόλουθοι:
Το Κέντρο Κοινότητας Δήμου Σάμης ξεκίνησε τη λειτουργία του στις 9 Φεβρουαρίου 2022 και αποτελεί μία κοινωνική δομή, που σχεδιάστηκε από το Υπουργείο Εργασίας και μέχρι τον Δεκέμβριο του 2022 χρηματοδοτούνταν από το ΕΣΠΑ 2014-2020.
Ευχαριστούμε θερμά την Elisabeth και τον Rick από τα Γριζάτα για τη δωρεά σκυλοτροφής στον Τομέα Προστασίας Ζώων Συντροφιάς του Δήμου Σάμης.
Από τον Τομέα Προστασίας Ζώων Συντροφιάς του Δήμου Σάμης
Ο ∆ήµος Σάμης, έχοντας υπόψη την με αρ. 89/2023 απόφαση Δημοτικού Συμβουλίου, στα πλαίσια της εμποροπανήγυρης που διενεργείται: από 9 Ιουλίου έως 13 Ιουλίου επ’ ευκαιρία της θρησκευτικής εορτής της Αγίας Ευφηµίας την 11η Ιουλίου στην Τοπική Κοινότητα Αγίας Ευφηµίας, καλεί τους ενδιαφερόμενους όπως προσέλθουν να καταθέσουν αίτηση συµµετοχής στο Τµήµα εµπορικών δραστηριοτήτων ∆ήµου Σάμης σύµφωνα µε σχέδιο αίτησης που τηρεί η υπηρεσία.
Ενημερώνουμε τους δημότες, πως λόγω εργασιών στα ΚΕΠ της Δ.Ε. Πυλάρου και Δ.Ε. Ερίσου, τα συγκεκριμένα καταστήματα θα παραμείνουν κλειστά από 15 Ιουλίου 2024 έως και 20 Ιουλίου 2024. Οι πολίτες το χρονικό αυτό διάστημα θα εξυπηρετούνται από τα ΚΕΠ Σάμης.
Ευχαριστούμε για την κατανόησή σας.
Επικοινωνία με τα ΚΕΠ Δήμου Σάμης
ΚΕΠ 0552 Σάμης: Τηλ.:2674360521, email: d.samis@kep.gov.gr
Ο Δήμος Σάμης ενημερώνει τους κτηνοτρόφους της περιοχής της Τ.Κ. Μακρυωτίκων ότι έχουν βρεθεί από τη Δευτέρα 1/07/2024 αιγοπρόβατα στον οικισμό Βασιλοπουλάτα. Αν κάποιος έχει χάσει τα εν λόγω ζώα, παρακαλείται να επικοινωνήσει με το Δήμο.
Αν σε διάστημα 5 ημερών απο την ανακοίνωση αυτή δε βρεθεί ο κάτοχος των ζώων, ο Δήμος είναι υποχρεωμένος να προβεί στις απαιτούμενες ενέργειες.
Ενημερωνουμε πως:
Ο Δήμος Σάμης ενημερώνει αναφορικά με το νέο πρόγραμμα αποκομιδής ογκωδών αντικειμένων προκειμένου οι δημότες να είναι σε θέση να προγραμματίσουν τις εργασίες τους και παράλληλα να μην μένουν μεγάλου μεγέθους αντικείμενα εκτεθειμένα για μέρες.